Z8F6423FT020SG
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Z8F6423FT020SG
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 80-BQFP
Number of I/O : 60
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : Encore!® XP®
Data Converters : A/D 12x10b
Mfr : Zilog
Core Processor : eZ8
Speed : 20MHz
Base Product Number : Z8F6423
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80QFP
Model Number : Z8F6423FT020SG
Contact Now
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH