PIC24F16KA101-I/P
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC24F16KA101-I/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1.5K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 16KB (5.5K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package : 20-PDIP
Data Converters : A/D 9x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24F16KA101
Description : IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
Model Number : PIC24F16KA101-I/P
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 20-PDIP